House Membership

As part of a pilot project during the 2015 session, legislators are allowing citizens to sign up for their email lists via the web. To see what lists are available and to subscribe, please click here.


Republicans: 59
Democrats: 11
Men: 47
Women: 23



Paul  Amador (R)     E-mail    Additional Information
District 4
1st term
333 W. Vista Drive, Coeur d'Alene, 83815
Home (208) 497-2470
University Administrator
Committees:
Agricultural Affairs
Education
Judiciary, Rules, & Administration


Neil  A.  Anderson (R)     E-mail    Additional Information
District 31
3rd term
71 S. 700 W., Blackfoot, 83221
Home (208) 684-3723
Retired Financial Advisor, Rancher
Committees:
Commerce & Human Resources - Vice Chair
Appropriations
Environment, Energy, & Technology


Robert  Anderst (R)     E-mail    Additional Information
District 12
3rd term
7401 E. Grey Lag Drive, Nampa, 83687
Home (208) 440-6565
Commercial Real Estate Broker
Committees:
Ways & Means - Chair
Business
Environment, Energy, & Technology
Revenue & Taxation


Randy  Armstrong (R)     E-mail    Additional Information
District 28
1st term
P.O. Box 8, Inkom, 83245
Home (208) 251-8157
Retired
Committees:
Agricultural Affairs
Business
State Affairs


Vito  Barbieri (R)     E-mail    Additional Information
District 2
4th term
564 E. Prairie Avenue, Dalton Gardens, 83815
Home (208) 620-0873
Retired Attorney
Committees:
Business - Chair
Local Government
State Affairs


Scott  Bedke (R)     E-mail    Additional Information
Speaker of the House
District 27
9th term
P.O. Box 89, Oakley, 83346
Home (208) 862-3619
Rancher


Maxine  T.  Bell (R)     E-mail    Additional Information
District 25
15th term
194 S. 300 E., Jerome, 83338
Home (208) 324-4296
Retired Farmer/School Librarian
Committees:
Appropriations - Chair
Agricultural Affairs


Megan  Blanksma (R)     E-mail    Additional Information
District 23
1st term
595 W. Thacker Road, Hammett, 83627
Home (208) 366-7976
FAX (208) 366-2370
Agribusiness Owner/Operator
Committees:
Health & Welfare
Judiciary, Rules, & Administration
Local Government


Judy  Boyle (R)     E-mail    Additional Information
District 9
5th term
2301 Valley Road, Midvale, 83645
Home (208) 355-3225
Bus (208) 355-3225
FAX (208) 355-3225
Rancher/Freelance Writer
Committees:
Agricultural Affairs - Chair
Education
Resources & Conservation


Van  T.  Burtenshaw (R)     E-mail    Additional Information
District 35
2nd term
1329 E. 1500 N., Terreton, 83450
Home (208) 663-4607
FAX (208) 663-4760
Farmer/Rancher
Committees:
Agricultural Affairs
Appropriations
Resources & Conservation


Greg  Chaney (R)     E-mail    Additional Information
District 10
2nd term
P.O. Box 489, Caldwell, 83606
Communications Consultant
Committees:
Environment, Energy, & Technology
Judiciary, Rules, & Administration
Revenue & Taxation


Don  Cheatham (R)     E-mail    Additional Information
District 3
2nd term
P.O. Box 2011, Post Falls, 83877
Home (208) 777-1894
Retired Reg. Dir., US Dept. of Homeland Security/Banking VP/LAPD Supervisor
Committees:
Education
Environment, Energy, & Technology
Judiciary, Rules, & Administration


Sue  Chew (D)     E-mail    Additional Information
District 17
6th term
1304 Lincoln Avenue, Boise, 83706
Home (208) 332-1049
Licensed Pharmacist/Adjunct Professor
Committees:
Commerce & Human Resources
Health & Welfare
Local Government


Lance  W.  Clow (R)     E-mail    Additional Information
District 24
3rd term
2170 Bitterroot Drive, Twin Falls, 83301
Home (208) 733-5767
Retired, Personal Financial Advisor
Committees:
Business - Vice Chair
Education
Local Government


Gary  E.  Collins (R)     E-mail    Additional Information
District 13
9th term
2019 E. Massachusetts, Nampa, 83686
Home (208) 466-5460
Insurance Broker
Committees:
Revenue & Taxation - Chair
Business
Local Government


Brent  J.  Crane (R)     E-mail    Additional Information
Assistant Majority Leader
District 13
6th term
P.O. Box 86, Nampa, 83653
Bus (208) 466-0613
FAX (208) 461-4815
Vice President, Crane Alarm Service
Committees:
Business
State Affairs
Ways & Means


Thomas  Dayley (R)     E-mail    Additional Information
District 21
3rd term
4892 S. Willandra Way, Boise, 83709
Home (208) 562-0276
Retired
Committees:
Agricultural Affairs - Vice Chair
Judiciary, Rules, & Administration
Revenue & Taxation


Gayann  DeMordaunt (R)     E-mail    Additional Information
District 14
1st term
1017 S. Arbor Island Way, Eagle, 83616
Home (208) 938-4845
Small Business Owner/Homemaker
Committees:
Business
Education
Transportation & Defense


Sage  G.  Dixon (R)     E-mail    Additional Information
District 1
2nd term
P.O. Box 206, Ponderay, 83852
Home (208) 610-4800
Self-employed
Committees:
Appropriations
Business
Transportation & Defense


Mathew  W.  "Mat"  Erpelding (D)     E-mail    Additional Information
Minority Leader
District 19
3rd term
P.O. Box 1697, Boise, 83701
Home (208) 856-0291
Owner, Leadership Development Firm/Outfitter and Guide
Committees:
Agricultural Affairs
Resources & Conservation
Revenue & Taxation
Ways & Means


John  Gannon (D)     E-mail    Additional Information
District 17
3rd term
  (Served 1 term, House 1991-1992)
2104 S. Pond Street, Boise, 83705
Home (208) 343-1608
Bus (208) 433-0629
Attorney
Committees:
Judiciary, Rules, & Administration
Revenue & Taxation
Transportation & Defense


Terry  Gestrin (R)     E-mail    Additional Information
District 8
4th term
P.O. Box 399, Donnelly, 83615
Home (208) 634-6450
Self-employed
Committees:
Resources & Conservation - Vice Chair
Revenue & Taxation
Transportation & Defense


Marc  Gibbs (R)     E-mail    Additional Information
District 32
5th term
632 Highway 34, Grace, 83241
Home (208) 425-3385
Farmer
Committees:
Resources & Conservation - Chair
Health & Welfare


Priscilla  Giddings (R)     E-mail    Additional Information
District 7
1st term
P.O. Box 43, White Bird, 83554
Home (208) 570-8616
Pilot
Committees:
Local Government
Resources & Conservation
State Affairs


Karey  Hanks (R)     E-mail    Additional Information
District 35
1st term
463 N. 1800 E., St. Anthony, 83445
Home (208) 313-3911
Homemaker/Bus Driver
Committees:
Agricultural Affairs
Health & Welfare
Judiciary, Rules, & Administration


Steven  Harris (R)     E-mail    Additional Information
District 21
3rd term
851 E. Martinique Drive, Meridian, 83642
Home (208) 861-8638
Business Owner
Committees:
Commerce & Human Resources
State Affairs
Transportation & Defense


Stephen  Hartgen (R)     E-mail    Additional Information
District 24
5th term
1681 Wildflower Lane, Twin Falls, 83301
Home (208) 733-5790
Bus (208) 733-5790
FAX (208) 733-5790
Business Consultant/Economic Development
Committees:
Commerce & Human Resources - Chair
Environment, Energy, & Technology
Revenue & Taxation


Brandon  A.  Hixon (R)     E-mail    Additional Information
District 10
3rd term
910 N. Plateau Avenue, Caldwell, 83605
Home (208) 440-1074
Small Business Owner
Committees:
Business
Health & Welfare
Transportation & Defense


James  Holtzclaw (R)     E-mail    Additional Information
District 20
3rd term
3720 N. Heritage View Avenue, Meridian, 83646
Home (208) 284-9542
Real Estate Broker
Committees:
Commerce & Human Resources
State Affairs
Transportation & Defense


Wendy  Horman (R)     E-mail    Additional Information
District 30
3rd term
1860 Heather Circle, Idaho Falls, 83406
Home (208) 522-4387
Small Business Owner
Committees:
Appropriations
Commerce & Human Resources


Paulette  E.  Jordan (D)     E-mail    Additional Information
District 5
2nd term
945 Q Street, Plummer, 83851
Bus (208) 332-1175
Private Contractor/Business Strategist
Committees:
Environment, Energy, & Technology
Resources & Conservation
State Affairs


Clark  Kauffman (R)     E-mail    Additional Information
District 25
3rd term
3791 N. 2100 E., Filer, 83328
Home (208) 326-4131
FAX (208) 326-4132
Farmer
Committees:
Resources & Conservation
Revenue & Taxation
Transportation & Defense


Ryan  Kerby (R)     E-mail    Additional Information
District 9
2nd term
5470 Highway 52, New Plymouth, 83655
Home (208) 739-0190
Educator (Retired)
Committees:
Agricultural Affairs
Education
Judiciary, Rules, & Administration


Phylis  K.  King (D)     E-mail    Additional Information
District 18
6th term
2107 Palouse, Boise, 83705
Home (208) 344-0202
Bus (208) 344-0202
Commercial Photographer
Committees:
Appropriations
Commerce & Human Resources
Transportation & Defense


Mike  Kingsley (R)     E-mail    Additional Information
District 6
1st term
3413 Bluebird Circle, Lewiston, 83501
Home (208) 305-6783
Semi-retired
Committees:
Commerce & Human Resources
Health & Welfare
Local Government


Hy  Kloc (D)     E-mail    Additional Information
District 16
3rd term
3932 Oak Park Place, Boise, 83703
Home (208) 343-8465
Retired, Boise State Public Radio
Committees:
Business
Education


Thomas  F.  Loertscher (R)     E-mail    Additional Information
District 32
7th term
  (Served 8 terms, House 1986-2002)
1357 Bone Road, Iona, 83427
Home (208) 522-3072
Farmer/Rancher
Committee:
State Affairs - Chair


Lynn  M.  Luker (R)     E-mail    Additional Information
District 15
6th term
514 S. El Blanco Drive, Boise, 83709
Home (208) 375-8254
Bus (208) 343-0022
FAX (208) 375-0501
Attorney
Committees:
Judiciary, Rules, & Administration - Chair
Local Government
State Affairs


Luke  Malek (R)     E-mail    Additional Information
District 4
3rd term
P.O. Box 363, Coeur d'Alene, 83816
Home (208) 661-3881
Lawyer
Committees:
Judiciary, Rules, & Administration - Vice Chair
Appropriations
Environment, Energy, & Technology


Dustin  Manwaring (R)     E-mail    Additional Information
District 29
1st term
1469 W. Quinn Road, Pocatello, 83202
Home (208) 252-5295
FAX (858) 228-1776
Attorney
Committees:
Business
Local Government
State Affairs


John  McCrostie (D)     E-mail    Additional Information
District 16
2nd term
7820 W. Riverside Drive, Garden City, 83714
Home (208) 440-8317
Teacher
Committees:
Education
Judiciary, Rules, & Administration
Local Government


Patrick  McDonald (R)     E-mail    Additional Information
District 15
3rd term
13359 W. Annabrook Drive, Boise, 83713
Home (208) 938-1329
Retired Law Enforcement Executive
Committees:
Education - Vice Chair
Judiciary, Rules, & Administration
Transportation & Defense


Ron  Mendive (R)     E-mail    Additional Information
District 3
3rd term
3732 S. Dusty Lane, Coeur d'Alene, 83814
Home (208) 667-9330
Self-employed, Construction and Land Services (semi-retired)
Committees:
Education
Environment, Energy, & Technology
Resources & Conservation


Steven  Miller (R)     E-mail    Additional Information
District 26
3rd term
1208 E. 200 N., Fairfield, 83327
Home (208) 764-2560
Farmer/Rancher
Committees:
Agricultural Affairs
Appropriations
Resources & Conservation


Jason  A.  Monks (R)     E-mail    Additional Information
District 22
3rd term
3865 S. Black Cat, Nampa, 83687
Bus (208) 884-8684
FAX (208)895-8013
Small Business Owner
Committees:
State Affairs - Co-chair
Business
Transportation & Defense


Dorothy  Moon (R)     E-mail    Additional Information
District 8
1st term
H.C. 67 / Box 304, Stanley, 83278
Home (208) 838-3714
President - Moon & Associates Inc., Engineering and Surveying
Committees:
Commerce & Human Resources
Education
Environment, Energy, & Technology


Mike  Moyle (R)     E-mail    Additional Information
Majority Leader
District 14
10th term
480 N. Plummer Road, Star, 83669
Agribusiness
Committees:
Resources & Conservation
Revenue & Taxation
Ways & Means


Ronald  Nate (R)     E-mail    Additional Information
District 34
2nd term
2139 Ferris Lane, Rexburg, 83440
Home (208) 403-3609
Economics Professor
Committees:
Environment, Energy, & Technology
Judiciary, Rules, & Administration
Revenue & Taxation


Kelley  Packer (R)     E-mail    Additional Information
District 28
3rd term
P.O. Box 147, 104 Mountain View Dr., McCammon, 83250
Home (208) 241-3350
FAX (208) 478-2935
Office Manager
Committees:
Health & Welfare - Vice Chair
Commerce & Human Resources
Transportation & Defense


Joe  Palmer (R)     E-mail    Additional Information
District 20
5th term
1524 N. Meridian Road, Meridian, 83642
Self-employed
Committees:
Transportation & Defense - Chair
Business
State Affairs


Christy  Perry (R)     E-mail    Additional Information
District 11
4th term
P.O. Box 750, Nampa, 83653
Home (208) 880-9720
Businesswoman
Committees:
Local Government - Chair
Health & Welfare
Judiciary, Rules, & Administration


Dell  Raybould (R)     E-mail    Additional Information
District 34
9th term
3215 N. 2000 W., Rexburg, 83440
Home (208) 356-6837
Bus (208) 356-6837
Farmer/Businessman
Committees:
Environment, Energy, & Technology - Chair
Resources & Conservation
Revenue & Taxation


Eric  M.  Redman (R)     E-mail    Additional Information
District 2
2nd term
P.O. Box 40, Athol, 83801
Home (208) 623-6383
FAX (208) 623-6383
Retired Insurance Agency Owner
Committees:
Local Government - Co-chair
Commerce & Human Resources
Health & Welfare


Ilana  Rubel (D)     E-mail    Additional Information
Assistant Minority Leader
District 18
3rd term
2750 Migratory Drive, Boise, 83706
Home (208) 866-4776
Attorney
Committees:
Environment, Energy, & Technology
Health & Welfare
Resources & Conservation
Ways & Means


Heather  Scott (R)     E-mail    Additional Information
District 1
2nd term
P.O. Box 134, Blanchard, 83804
Home (208) 920-3120
Aquatic Biologist
Committees:
Commerce & Human Resources
Environment, Energy, & Technology
State Affairs


Paul  E.  Shepherd (R)     E-mail    Additional Information
District 7
7th term
P.O. Box 277, Riggins, 83549
Home (208) 628-3695
Bus (208) 628-3695
FAX (208) 628-3695
Partner/Manager, Shepherd Sawmill & Log Homes Inc.
Committees:
Transportation & Defense - Vice Chair
Education
Resources & Conservation


Elaine  Smith (D)     E-mail    Additional Information
Minority Caucus Chair
District 29
9th term
3759 Heron Avenue, Pocatello, 83201
Home (208) 237-1462
Retired
Committees:
Business
Environment, Energy, & Technology
State Affairs
Ways & Means


Thyra  Stevenson (R)     E-mail    Additional Information
District 6
1st term
  (Served 1 term, House 2012-2014)
308 N. Prospect Blvd., Lewiston, 83501
Home (208) 305-2800
Pilot and Teacher
Committees:
Agricultural Affairs
Business
Revenue & Taxation


Scott  Syme (R)     E-mail    Additional Information
District 11
1st term
206 S. 9th Avenue / Suite 105, Caldwell, 83605
Home (208) 573-9301
FAX (208) 455-1032
Real Estate Associate Broker
Committees:
Commerce & Human Resources
Education
Transportation & Defense


Jeff  Thompson (R)     E-mail    Additional Information
District 30
5th term
1739 Peggy's Lane, Idaho Falls, 83402
Home (208) 524-7367
Businessman/Educator
Committees:
Environment, Energy, & Technology - Vice Chair
Business
Revenue & Taxation


Sally  Toone (D)     E-mail    Additional Information
District 26
1st term
2096 E. 1500 S., Gooding, 83330
Home (208) 934-8114
FAX (208) 934-8114
Educator
Committees:
Agricultural Affairs
Business
Education


Caroline  Nilsson  Troy (R)     E-mail    Additional Information
District 5
2nd term
2794 Highway 95, Genesee, 83832
Home (208) 285-0182
Nonprofit Consultant
Committees:
Agricultural Affairs
Business
Revenue & Taxation


Janet  Trujillo (R)     E-mail    Additional Information
District 33
3rd term
P.O. Box 50617, Idaho Falls, 83405
Home (208) 419-8266
Certified Property Tax Appraiser
Committees:
Revenue & Taxation - Vice Chair
Environment, Energy, & Technology
Judiciary, Rules, & Administration


Julie  VanOrden (R)     E-mail    Additional Information
District 31
3rd term
425 S. 1100 W., Pingree, 83262
Home (208) 684-4052
Agribusiness Co-owner/Homemaker
Committees:
Education - Chair
Agricultural Affairs
Resources & Conservation


John  Vander Woude (R)     E-mail    Additional Information
Majority Caucus Chair
District 22
4th term
  (Served 1 term, House 2006-2008)
5311 Ridgewood Road, Nampa, 83687
Home (208) 888-4210
FAX (208) 888-9268
Farmer
Committees:
Environment, Energy, & Technology
Health & Welfare
Resources & Conservation
Ways & Means


Melissa  Wintrow (D)     E-mail    Additional Information
District 19
2nd term
1711 Ridenbaugh, Boise, 83702
Home (208) 332-1076
Education
Committees:
Appropriations
Judiciary, Rules, & Administration
Transportation & Defense


Fred  Wood (R)     E-mail    Additional Information
District 27
6th term
P.O. Box 1207, Burley, 83318-0828
Home (208) 312-1056
FAX (208) 677-3136
Physician (Retired)
Committees:
Health & Welfare - Chair
Resources & Conservation


Rick  D.  Youngblood (R)     E-mail    Additional Information
District 12
3rd term
12612 Smith Avenue, Nampa, 83651
Home (208) 412-5107
Bus (208) 412-5107
Banker (community)
Committees:
Appropriations - Vice Chair
Resources & Conservation
Transportation & Defense


Christy  Zito (R)     E-mail    Additional Information
District 23
1st term
P.O. Box 61, Hammett, 83627
Home (208) 590-4633
Homemaker
Committees:
Agricultural Affairs
Judiciary, Rules, & Administration
State Affairs


Bryan  Zollinger (R)     E-mail    Additional Information
District 33
1st term
594 J Street, Idaho Falls, 83402
Home (208) 206-3086
Bus (208) 524-0731
Attorney
Committees:
Health & Welfare
Judiciary, Rules, & Administration
Local Government